05538834063 0850 888 85 71 info@nvakalite.com Harita
İletişime Geçin WHATSAPP +9 05538834063

Sistem Belgelendirme

TS EN ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi uluslararası alanda kalitesini ispatlamak amacında olan pek çok işletmenin elde etmeye çalıştığı bir standarttır.

ISO; 1947 yılında kurulmuş International Organization for Standardization adı verilen Uluslararası Standard Örgütü’nün baş harflerinden oluşan bir kavramdır. ISO 9001 ise söz konusu organizasyon tarafından başvuran işletmelere verilen belgelerden sadece bir tanesidir. Başlığından anlaşılacağı üzere Kalite ve Yönetim alanlarında en iyiyi hedefleyen ISO 9001; işletmelerin ürün ve hizmetlerini son kullanıcıya ulaştırmasına değin geçen süreçte uluslararası alanda kabul görmüş yönetim sistemi çerçevesinde yönetilmesini ifade eder. Daha öz bir ifade ile ISO 9001; işletmelerin ürün ve hizmetlerini kaliteli bir yönetim süreci ile üretip dağıtmasını sağlar.

ISO 9001 Belgesini Kimlere Verilir?

Kalite ve yönetim alanında uluslararası kaliteyi belgeleyen ISO 9001 teknik olarak verilen bir belge değil hak edilen ve başvuru esasına göre işletmelerin almaya hak kazandığı bir belgedir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nde belge almak için öncelikle fiziksel altyapı, insan kaynağı ve şart koşualn belgelere sahip olunması gerekir. ISO standartları kapsamında yeterli görülen her işletme hizmet verdiği sektör ayırt edilmeksizin ISO 9001 belgesini almaya hak kazanabilir. Bu anlamda bir alışveriş merkezinden bir medikal üreticiye; teknoloji marketten mobilya mağazasına kadar her işletme Kalite Yönetim Sistemi için başvuru yapabilir.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO belgelerinin herhangi bir tanesini almak için atılması gereken ilk adımlardan bir tanesi bir danışman firma ile çalışmak olmalıdır. Zira hukuki ve teorik prosedürlerin her geçen yıl güncellenmesi işletmeleri standartlarla ilgili ortaya çıkabilecek değişiklikleri takip etmede yetersiz kılar. Bunun yanında danışman firma olmaksızın ISO belgesi almaya çalışılması belgelendirme sürecinin uzamasına ve bir takım problemlerle karşılaşılmasına neden olabilir. Kaliteli bir danışmanlık firması ile iş birliği yaparak belgelendirme sürecine hazırlandığınızda denetim aşamasında karşılaşabileceğiniz sorunları önceden tespit eder ve sürecin başarılı atlatılmasını sağlarsınız.

Belgelendirme sürecinde danışman firma tespiti sonrasında akredite olmuş bağımsız bir denetim firmasına başvurmalısınız. Başvuru sırasında Kalite Yönetim Sistemi konusunda en az 3 aylık bir uygulama sürecinin tamamlanmış olması gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra bağımsız denetim firması size bir randevu vererek denetim programı oluşturur. Denetim esnasında uluslararası baş denetçi belgesine sahip denetçilerin hazır bulunması şarttır. Söz konusu denetim sürecinde işletmede varsa eksiklikler belirlenir ve eksikliklerin giderilmesi için işletmeye süre tanınır. Denetim aşamasında eksiklik tespit edilememesi durumunda ISO 9001 Belgesi için olumlu rapor verilir.

ISO 9001 Belgesi İşletmelere Neler Katar?

ISO belgelerinin her biri işletmeler açısından büyük avantajları beraberinde getirir. Söz konusu belgelerden biri olarak değerlendirilen ISO 9001 ile işletmeniz aşağıdaki avantajları elde eder.

 • İşletmede çalışan personelin kalite anlayışında yükselme sağlanır,
 • Kuruluşun piyasa değeri ve itibarı yükselir,
 • Satış ve pazarlamada kuruluşun rakiplerine göre rekabet gücü artar,
 • Özellikle ihracatı amaçlayan firmalarda ürünlere yaklaşım iyileşir ve ürünlerin uluslararası pazardaki gücü yükselir,
 • Hem müşteri memnuniyeti hem de müşteri sadakati sağlanır,
 • Girdi maliyetlerinde ve üretim aşamasında karşılaşılan firelerde azalış olur,
 • Tedarik aşamasında karşılaşılacak problemler ortadan kalkarken tedarik sürecinde takip kolaylaşır,
 • Kurum içi yönetim süreçlerinde ortaya çıkabilecek karışıklıklar giderilir,
 • İşletmenin faaliyetlerinde belirli bir standart elde edilir ayrıca teknik dokümantasyon oluşur,
 • Veri ve analiz süreçlerinde başarılı ölçümler sağlanır,
 • Kurumsallaşma noktasında çok önemli adımlar atılmış olur.

ISO 9001 Belgesi Süreli midir?

Uluslararası standartların en önemlilerinden biri olan ISO 9001 ilk başvurudan sonra 1 yıl için geçerlidir. 1 yıllık sürenin tamamlanmasının ardından bağımsız denetim kuruluşu gerekli denetimleri tekrarlayarak belgeyi 1 yıllığına yeniler.

ISO 9001 Belgesi Hangi İşletmelerce Alınmalı?

ISO belgelerinin en önemlilerinden bir tanesi olan Kalite ve Yönetim Sistemine sahip olmak isteyen işletmelerin ortak özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Ürün ve hizmet sunumunda tutarlı olmak isteyen,
 • Müşteri ilişkilerinde başarı hedefleyen,
 • Müşteri sadakatini ön planda tutan,
 • Sürekli büyümek isteyen,
 • Pazarda liderliği amaçlayan,
 • Kurum içi başarıya özen gösteren firmalar iso 9001 ile başarılarını arttırmak ister.

Siz de önemi oldukça yüksek olsan ISO 9001 belgesi sayesinde işletmenizi yukarılara taşımak istiyorsanız NVA Kalite ve Belgelendirme ile iş birliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Teklif İsteyin

Bilgileriniz firmamızın özel ve gizlilik politikasına göre kesinlikle gizli tutulur.
NVA Kalite teklif formunuzu doldurup buradan gönderebilirsiniz.